kawasaki klx300sm 2026
Kawasaki KLX300SM 2026 is a new Bike by Kawasaki, the price of KLX300SM 2026 in Ukraine is Ukraine Hryvnia 164,920, on this page you can find the best and most updated price of KLX300SM 2026 in Ukraine with detailed specifications and features.
Price in Ukraine
kawasaki klx300sm Specifications
Overview
Brand
Kawasaki
Model
KLX300SM 2026
Status
Available
Release Date
2026
Type
Off Road Bike
Full Specs and Features
POWER
Engine
292cc, liquid-cooled, 4-stroke, DOHC 4-valve single
Bore x Stroke
78.0 x 61.2 mm
Compression Ratio
11.1:1
Fuel System
Fuel injection: ø34 mm x 1
Ignition
Digital CDI
Starting
Electric
Lubrication
Forced lubrication, wet sump
Transmission
6-speed, return
Clutch
Wet multi-disc, manual
Final Drive
Chain
Dimensions and Details
Dimensions (L x W x H)
2,145 x 790 x 1,145 mm (84.4 x 31.1 x 45.1 in)
Wheelbase
1,435 mm (56.5 in)
Road Clearance
235 mm (9.3 in)
Seat Height
860 mm (33.9 in)
Curb Mass
138 kg (304 lb)
Fuel Capacity
7.7 litres
Instrumentation
Warranty
12 months
Kawasaki Protection Plus
12 / 24 / 36 / 48 months
PERFORMANCE
Frame
Perimeter, high-tensile steel
Front Suspension / Wheel Travel
ø43 mm inverted fork with adjustable compression damping / 230 mm (9.1 in)
Rear Suspension / Wheel Travel
Uni Trak, gas-charged shock with piggyback reservoir, adjustable compression and rebound damping, and adjustable spring preload / 205 mm (8.1 in)
Rake / Trail
25.0° / 70 mm
Steering Angle (L/R)
Front Tire
110/70-17M/C 54S
Rear Tire
130/70-17M/C 62S
Front Brakes
Semi-floating ø300 mm petal disc with dual-piston caliper
Rear Brake
ø240 mm petal disc with single-piston caliper