kawasaki klx230sm 2026
Kawasaki KLX230SM 2026 is a new Bike by Kawasaki, the price of KLX230SM 2026 in Ukraine is Ukraine Hryvnia 159,320, on this page you can find the best and most updated price of KLX230SM 2026 in Ukraine with detailed specifications and features.
Price in Ukraine
kawasaki klx230sm Specifications
Overview
Brand
Kawasaki
Model
KLX230SM 2026
Status
Available
Release Date
2025
PERFORMANCE
Frame
Perimeter, high-tensile steel
Front Suspension
ø37 mm inverted fork
Rear Suspension
New Uni Trak with adjustable spring preload
Front Wheel Travel
204 mm
Rear Wheel Travel
168 mm
Rake
26.5°
Trail
86 mm
Steering Angle (L/R)
45° / 45°
Front Tyre
110/70-17M/C 54P
Rear Tyre
120/70-17M/C 58P
Front Brake/s
ø300 mm semi-floating petal disc
Front Caliper/s
Twin-piston
Rear Brake
ø220 mm petal disc
Rear Caliper
Single-piston
POWER
Maximum Power
14.0 kW {19 PS} / 7,600 rpm
Maximum Power with Ram Air
Maximum Torque
19.8 Nm {2.0 kgfm} / 6,100 rpm
Engine
4-stroke Single
Displacement
233 cc
Bore x Stroke
67.0 x 66.0 mm
Compression Ratio
9.4:1
Valve System
SOHC, 2 valves
Fuel System
Fuel injection: ø32 mm x 1
Ignition
Digital
Starting
Electric
Cooling
Air-cooled
Lubrication
Forced lubrication, wet sump
Transmission
6-speed, return
Primary Reduction Ratio
Gear Ratio: 1st
Gear Ratio: 2nd
Gear Ratio: 3rd
Gear Ratio: 4th
Gear Ratio: 5th
Gear Ratio: 6th
Final Reduction Ratio
Clutch
Wet multi-disc, manual
Final Drive
Chain
DETAILS
Dimensions (LxWxH)
2,050 x 835 x 1,120 mm
Wheelbase
1,375 mm
Road Clearance
230 mm
Seat Height
845 mm